JoomlaLock.com All4Share.net

NAMAZ -6-

Özellikle namazlarda cübbeyi veya uzun bir şey giymeyi alışkanlık haline getirelim. Temiz bir cübbemiz, bir sarığımız olsun, namaz kılarken Allah’ın hoşlanacağı bir kıyafetle çıkalım. Misal şimdi bayram geliyor, güzel giyiniyoruz. Niye, insanların önüne çıkacağız. Namaz da mümin için bir bayram, Allah ile buluşacak, Allah’ın huzuruna çıkacaksın, ondan daha büyük bir bayram var mı? Öyleyse en güzel elbiseni namazda giy. Namazda Setr u avrete dikkat et. Azalarını örtücü, utanmayacağın bir kıyafette ol. Mümkünse sarığındır, cübbendir… bunlarla kendini setr et.

Bir de ayıplarını satr etmeye çalış.     Allah’tan Settar ismine sığın. Yarabbi ben Sen’in huzuruna geliyorum. Ben Sen’den bir şeyi gizleyemem. Bütün halim sana âyân, Sen beni rahmetinle gizle yarabbi. Yoksa bu elbiseler beni gizlemez, Sen beni mağfiretinle, rahmetinle gizle. Eğer Sen beni gizlemez, ayıplarımı yüzüme vurursan benim burada olmamın bir anlamı olmaz o zaman. Ben buraya, namaza gelemem… Bu duygularla ayıplarını utanılacak yerlerini gizlediği gibi, utanılacak hallerini de Allah’ın gizlemesini arzu etmelisin, O’na yalvarmalısın.

Vakit ve İstikbali kıble… Vakit, elbette ki Ezan-ı Muhammedî’nin okunması önemli. Vakti girmeyen namazı kılsan yeniden iadesi lazım. Bu vakit ayrı, bu belli. Bir de senin vaktin var. Senin kalbinin huzur vakti… Namaza müsait vaktin… Allah ile buluşmayı arzulama, kendini o hale hazır hissetme vaktin… Bunu da gözeteceksin. Buna ‘anı muhafaza’ demiş büyüklerimiz. Her vaktin uygun olanını yapmaya gayret edeceksin. ‘Ezan nasıl olsa okunmuş şurada hemen, bir an evvel kılalım da aradan çıksın’ diye bir şeyden kurtulmak ister gibi namaz kılmak olmaz. Vakti gözeteceksin. Namaza müsait olduğun ‘şimdi gitsem beni kabul eder’ diye düşünebileceğin, bu huzurun, bu inancın içinde oluşacağı vakti gözeteceksin. Ki vaktinde yapılan iş muteberdir. ‘Her taş yerinde ağırdır’ demişler. Bu anlamda vakti gözetip bu vaktin de geldiğine inandığında, İstikbali Kıble, kıbleye yönelmek…

Aklının kıblesi Kur’ân-ı Kerim. Aklını Kur’ân’a yönlendireceksin, tefekkürle namaza gireceksin. Gönlünün kıblesi Sultanu’l-Enbiya (asv). Gönlünle Hz. Muhammed’e yöneleceksin yani O’na cemaat olacaksın. O senin imamın olacak. Ruhunun kıblesi Allahu Teâlâ. Ruhunla, sırrınla Allah’a yöneleceksin. Geçen de yine namaz konuşulurken ‘Cemal’e doğru namaz kılmak’ demiştik. Cemal’e doğru istikbal edecek, teveccüh edeceksin.

Ondan sonra ‘niyet’ bölümü ve bu minval üzere namaza gireceksin. Namazın dışındaki farzlar da bunlar...

Şair demiş,
Âkîl isen kıl namazı çün saadet    tacıdır,
Sen namazı öyle bil ki müminin  miracıdır…
İşte bu namaz miraçtır...

Sual: Efendim abdestte bayanların meshiyle erkeklerin meshi arasında bir fark var mı?

Cevap: Onlar da aynı erkekler gibi. Bayanın abdestiyle erkeğin abdesti arasında fark yok. Onlar da üstten dokunacaklar. Başın dörtte birini mesh etmiş olacaklar. Kadının avuç içi örtüsünden içeri girecek. Sadece elini dokundurup kaldırsa bu meshtir. El başa dokunabilecek, bir yeri kaplayacak elin kaplayacağı yere mesh edecek. Sadece başın ön tarafına sürse dörtte bir olmaz.

Sual: Efendim abdestten sonra kullandığımız bir havluyu kuruduktan sonra bir daha kullanabilir miyiz? Bazen toplu bulunan yerlerde bir havluyu birden fazla kişinin kullandığı ortamlar olabiliyor. Bu durumlarda nasıl hareket etmeliyiz?

Cevap: Havlu ıslakken müstâ’mel durumdadır ama kuruduğunda bulaşacak bir şey yok. Islağın bulaşma, bulaştırma tehlikesi var ama kurunun mahsuru yok kuru havluyu sürebilirsin. Öyle herkesin de kullandığı havluyu kullanmayın. Özellikle de bayan ve erkeklerin havluları bu anlamda aynı olmamalı. Bayanın kullandığını erkek, erkeğin kullandığını da bayan kullanmamalı.

Sual: Namazdan önce kullandığımız misvakı yıkamamız gerekir mi?

Cevap: Namazda kullandığın misvakı yıka ve ağzınla güzel em. Bir de şuna dikkat et, eğer diş etlerin zayıfsa, kanatma ihtimali varsa namazdan önce kullanma, abdestini bozarsın. Misvakı yumuşak sür, dişlerinin kanamamasına özen göster. Ama sürekli misvakı kullanırsan diş eti kanamasından kurtulursun, diş etlerini mükemmel pekiştirir.

Sual: Efendim geçen de bir yerde teravih namazı kılıyordum. Yanımda bir şahıs vardı, tanımıyorum. Teravihin her selamından sonra kalkarken misvak kullanıyordu.

Cevap: O şahıs şafii’dir. Şafii’lerde misvak çok önemli. Neredeyse namazın içinde bile kullanacaklar. Onlarda o kadar ki önemli. Hatta onlar misvak bulamazlarsa ceketlerinin kolunu, yakasını getirir dişine sürer. Bir kişinin ceketinin kolu, yakası çok yağlıysa bil ki o şafidir. Yani onlara göre önemli olan sert bir şeyi dişlere sürmek...

Onlar sadece namazda değil her hayırlı amelde misvak kullanmak zorundalar. Namaza dururken kullanacak, imam hutbeye çıkarken,  hutbe dinlemeye başlayacağı zaman, imam mihrabiye, namazdan sonra aşır okurken şafii misvaklanacak... Allah için yapılan her işte misvaklanacak. Misvak o kadar önemli onlarda.

Allah Resûlü Cebrail geldiğinde misvakını saklamış, hemen üstüne örtü atmış. Sahabi sormuş, Ya Resûlallah niye misvakı Cibril’den gizliyorsunuz? Buyurmuş ki, Ben o kadar seviyorum ki, sıhhat için o kadar faideli ki, ben seviyorum diye korkuyorum Cibril bunu farz kılar, Allah bunu size farz eder ve bu da size zor gelir. O yüzden saklıyorum Cibril’den… Efendimiz Misvakın üstünde bu kadar durmuş.

Sual: Efendim, misvağın 10 cm’den uzun olması gerektiğini buyurdunuz. Belli bir süre kullandıktan sonra kullandığımız yeri kesiyoruz ve misvak kısalıyor. 10 cm’den de kısa kalırsa artık misvağı kullanmayacak mıyız?

Cevap: Evet, 10 cm’den küçükleri kullanamayacağız. Çünkü mikrop 10 cm’e kadar iniyor. Herkesin misvakı bir karış olacak ve serçe parmağı kalınlığında olacak.

Sual: Abdestle ilgili de bir sorumu olacak: İstibradan sonra pamuk kullanılabiliyor…

Cevap: Aslında istibra yaptıktan sonra, istibrayı güzel yapıyorsanız, pamuğa daha gerek yok. Özellikle gençler istibrayı tuvaletin içinde yapabilirler. Tuvaletten çıkmadan, oturdukları yerde sağa sola yaylanarak ıkınsalar, birkaç sefer aksırıp öksürseler, kalkıp ayaklarını hareket ettirseler ve sağsalar kalan idrar gelir. Yaşlıların, yaşı 60’ın üstünde olan insanların biraz beklemesi, gezelemesi lazım. Onlarda istibra biraz geç geliyor.

Sual: Pamuk da kullanılıyor diye dışarı çıktıktan sonra gezinti, bekleme yapmıyoruz…

Cevap: Gençler gezinme yapmasın, tuvaletin içinde o hareketleri yapsın, taharetlenip çıksın. Bu kullandığımız pamuklar sentetik, o kadar çok sıhhatli değil. Çünkü saf değil akrilik karışımı var.  O yüzden onlar zamanla mesanede yara yapabiliyor…

Mesela taharetin sünnetlerinden birisi de taharet alındıktan sonra taharet suyunu (temiz suyu), o ıslak  eli kiloda serpiştirmek… Bu niye? Sonra bir ıslaklık gelirse, o benim serptiğim su deyip vesveseye kapılmamak için. Bu da taharettin sünnetlerinden.

Abdestten sonra, abdest alınan sudan, oruçlu olunmadığı zaman üç yudum içmek, bu da abdestin sünnetlerinden. Allah Resûlü üç yudum abdest aldıkları sudan şifa niyetiyle içmişler. Yine abdestten sonra (Kadir Suresi) “İnna enzelna hu” okumak, “şahadet” getirmek de abdestin sünnetlerindendir…

Sual: Umum abdestliklerde, cami abdestlikleri gibi, abdest alınan yer ile tuvaletler birbirine çok yakın. O yerlerde bu sünnetleri işlemek üzere buyurduğunuz sureler okunabilir mi?

Cevap: Okunur, okunur… Klozetin bir faydası şu ki; Fıkıhta, affedersiniz, necasetin görüldüğü yerde Kur’ân-ı Kerim okunmaz, abdest alınmaz. Klozette kapağı kapattın mı görünen bir şey yok, klozetin yanında abdest de alabilirsin ve her türlü duayı da okuyabilirsin. Zaten kapalı oldu mu orası ayrı bir bölüm gibi oluyor ve kapanmış oluyor…

Alaturka tuvaletlerde de necaset görülebilecek yerin üzerine kapak, pompa veya wcmatik gibi kapaklı şeyler ile kapatılırsa, içi görünmezse onlarda da olur.

Sual: Efendim, abdest alana selam verilir mi veya ‘Allah kabul etsin’ vs. denilir mi?

Cevap: Abdest alana selam verilmez. Mesela ‘hayrını gör’, ‘Allah kabul etsin’ diyorlar, bunları da abdest aldığında değil, abdestten sonra de. Abdest alırken onu konuşturma, meşgul etme. Abdest alana, Kur’ân okuyana, Kur’ân dinleyene, namaz kılana, vaaz dinleyene, tespih çekene yani ibadetle meşgul olan bir insana selam verilmez. Ezan okunurken de selam verilmez çünkü adam ezan dinliyor. Ama şimdi toplum o hale gelmiş ki, fıkıh bilinmediği için vermesen fitne çıkıyor. ‘Bak hacı geçti selam vermedi’ diyor. O yüzden mecbur veriyorsun.

Sual: Efendim iş esnasında namaz kılacağımız zaman iş elbiselerimizi değiştirmemiz gerekir mi?

Cevap: Eğer iş yeri elbisende alkol vs. gibi bulaşmış, necaset bir şey yoksa değişmene gerek yok. Ama vaktin müsaitse, zaman açısından bir sıkıntın yoksa değiştirip temiz bir elbise giyip kılabilirsin.

Sual: Efendim cami önünde dilenenlere sadaka vermek uygun mudur?

Cevap: Günümüzde dilencilere vermek uygun değil. Bu işi meslek edinmişler. Allah Resûlü buyuruyor ki: “Bir günlük yiyeceği olan dilenmesin.” Bir günlük yiyeceği, ekmek alacağı parası olan dilenmesin. Bankada senden benden çok paraları var. Bunlar bu işi meslek edinmişler kendilerini acındırıp dileniyorlar. Bunlara vermek caiz değil. Bir çoğu da şarapçı oluyor, götürüyor şaraba veriyor. Adam bakıyorsun dileniyor ama cebinde sigara var parayı sigaraya veriyor. Eğer ihtiyacın olsa niye sigara içesin? Onlara vermeyin ama gönlünü de kırmayın, yıkmayın. Geçin yanından.

Ben her mümine tavsiye ediyorum, evinde kumbara gibi bir şey olsun. Allah rızası için günlük ona bir sadaka atsın. Misal cebindeki bozuk paralardan atsın ay sonuna kadar orada biriksin. Ay sonu baksın ki ne birikti, onu gerçekten ihtiyaç sahibi olan bir yere götürüp başının gözünün sadakası olarak versin. Ya bir hizmet müessesine bir vakfa, bir dergaha getirsin; ya bir fukaraya götürsün, versin.

Bazen yazıyorlar benim de hoşuma gidiyor, “Bugün Allah için ne yaptın!” İşte bugün Allah için bir sadaka verdim...
Evet, arkadaşlar namazın dışı da bana göre böyle…

Tashih ve Düzeltme
Geçen sayımızın 5. sayfasında “imkan varsa karavatla namaz kılmak uygun”. şeklinde yazılan cümle “imkan varsa kravatla namaz kılmak uygun değildir.” şeklinde olacaktır. düzeltir,özür dileriz.

GÜLZÂR-I HÂCEGÂN DERGİSİ'NİN 2011 AĞUSTOS SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR

 

gh logo           rahiask gri         rahiask logo             google play

Top
bursa escort , escort bursa , izmit escort , van escort